Hydrofobizacja – co to jest?

Hydrofobizacja – co to jest?

Hydrofobizacja polega na nadawaniu powierzchniom przedmiotów, a nawet przestrzeniom właściwości hydrofobowych. Powierzchnie tak zabezpieczone odpychają wodę, dzięki czemu zmniejsza się ilość pochłanianej przez nie wody. Miarą skuteczności hydrofobizacji jest zwilżalność zabezpieczonej powierzchni, czyli ilość wody, jaką wchłonęła mimo zastosowania preparatu do hydrofobizacji. Hydrofobizację można zastosować na wielu powierzchniach, m.in. na tkaninach, materiałach budowlanych, czy szybach. Hydrofobizację można przeprowadzać na wiele sposobów:

Powłoka hydrofobowa

Powłoka hydrofobowa

-poprzez malowanie – powierzchnię przedmiotów pokrywa się specjalną farbą lub lakierem, który nie chłonie wilgoci

-poprzez oklejanie powierzchni przedmiotów naklejkami i foliami hydrofobowymi

-poprzez impregnację – do przedmiotu, jego struktury wprowadza się substancje hydrofobowe, które zabezpieczają w ten sposób dany przedmiot przed dostawaniem się wody, w tym wypadku nie nakłada się powierzchniowych warstw zabezpieczenia

-poprzez modyfikację powierzchni przedmiotów – można przekształcać powierzchnię przedmiotów przez szlifowanie, polerowanie, czy też pasywowanie – chemiczne wytwarzanie powierzchni pasywnej, w tym wypadku odpornej na wodę

Hydrofobizacja polega na pokryciu powierzchni, także szyb, specjalnym preparatem hydrofobowym, który odpycha cząsteczki wody od powierzchni, ale również sprawia, że dana powierzchnia staje się mniej szorstka. Dzięki temu nie tylko woda nie skrapla się na powierzchni szyb, czy ścian, ale również szybciej spływa, nie pozostawiając mokrych śladów na powierzchni. Jest to bardo przydatna nanotechnologia  w przypadku szyb samochodowych, ponieważ znacznie zwiększa widoczność i pozwala na dokładniejsze zbieranie wody przez wycieraczki.

Hydrofobizacja nie zmienia koloru przedmiotów, a jedynie ich strukturę, która jest bardziej odporna na wilgoć. Można poddać hydrofobizacji również materiały budowlane, np. beton, ale również grunty. W motoryzacji polecana jest hydrofobizacja zwłaszcza szyby przedniej i bocznych, co znacznie zwiększa widoczność.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments