Jak prać buty w pralce?

Jak prać buty w pralce?

Chociaż niektórzy podchodzą do prania butów w pralce ze sporym sceptycyzmem, jest to coraz popularniejszy sposób na odświeżenie obuwia dla wielu osób. Obydwie strony podają rzeczowe argumenty, ale zanim zajmiemy jakiekolwiek stanowisko, warto na samym początku przeczytać, kiedy możemy to robić, a kiedy jest to absolutnie niewskazane.

Czy można prać buty w pralce?

Oczywiście, że można, jednak… nie wszystkie. Jak zwykle, diabeł tkwi w szczegółach. Wynika to stąd, że nie wszystkie buty można prać w pralce, a są nimi między innymi:

  • buty wykonane ze skóry lub posiadające elementy skórzane: po takim czyszczeniu w pralce mogą zwyczajnie nie nadawać się do noszenia, dlatego absolutnie nie wolno w ten sposób ich czyścić.
  • buty wykonane z zamszu traktujemy podobnie jak buty skórzane. Wszelkie zabrudzenia najlepiej zetrzeć szmatką lub specjalną szczoteczką. Należy też mieć na uwadze, że nie są to buty, które dobrze znoszą błoto i kałuże, o wiele lepiej sprawdzą się na suchą pogodę.
  • butów na szpilkach
  • botków

Natomiast wszelkiego typu trampki, czy obuwie sportowe  można spokojnie odświeżyć w pralce. Należy jedynie mieć na uwadze, że częste prania mogą spowodować rozwarstwienie butów.

Jak prać buty w pralce?

Warto wspomnieć też o aspekcie higienicznym. Pranie butów powinny wykonywać szczególnie osoby o tendencji do nadpotliwości stóp. Pot gromadzący się na stopach nie zawsze może wniknąć w materiał obuwia. Podczas długiego noszenia powstaje idealne środowisko do namnażania się bakterii, które po jakimś czasie są odpowiedzialne za powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Gorące, wilgotne środowisko nie jest również przyjemne dla nas samych. Inną grupą osób, które powinny dbać o szczególną czystość obuwia są alergicy. Zaleca się także wypranie obuwia w przypadku, kiedy zostało ono zakupione nie od producenta czy w firmowym sklepie, a z tak zwanej drugiej ręki czy w popularnie zwanych second handach czy ciucholandach.

O czym warto pamiętać? Podczas prania obuwia należy ustawić ręcznie program o najniższej temperaturze oraz jeśli to możliwe, wybrać dość delikatny program. Buty nie powinny być same w pralce, najlepiej uprać je albo z czymś jeszcze, albo chowając do specjalnego woreczka lub owinięte kocem. Przed praniem powinno się wybrać sznurówki z butów, aby umożliwić lepsze dotarcie detergentów. Po umyciu również warto zadbać o ich wygląd: najlepiej je wypchać papierami. Pozwoli to na zachowanie fasonu butów i umożliwi wchłonięcie nadmiaru wody ze środka.

Markowa odzież: https://atamanshop.pl/pl/33_pit-bull-west-coast

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments