Kategoria B – czym można jeździć?

Kategoria B – czym można jeździć?

Kategoria B – czym można jeździć?

Bez cienia wątpliwości kategoria B jest najbardziej popularna wśród osób, które starają się o prawo jazdy Warszawa. Do czego uprawnia posiadanie tego dokumentu?

Przede wszystkim samochody

Oczywiście, najwięcej osób zdaje egzamin na prawo jazdy Warszawa, aby można było potem swobodnie pokonywać kolejne kilometry własnym samochodem osobowym. Kategoria B uprawnia do kierowania pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej, która nie przekracza 3,5 tony (z wyłączeniem motocykla albo autobusu). Ponadto można jeździć pojazdami samochodowymi o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony wraz z przyczepą lekką. Warto tutaj wspomnieć, że osoby, które mają w swoim posiadaniu kategorię B mogą również doczepić przyczepę inną niż lekka, aczkolwiek jest pewien warunek. Dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów nie może przekroczyć 4250 kg. Taki kierowca musi jeszcze zdać dodatkowy egzamin praktyczny.

Do czego jeszcze uprawnia ten dokument?

Okazuje się, że nie tylko do prowadzenia samochodu. Czym zatem mogą jeszcze kierować osoby, którym udało się zdać egzamin państwowy? Jest to na przykład ciągnik rolniczy, pojazd wolnobieżny, a także zespół złożony z pojazdu wolnobieżnego oraz przyczepy lekkiej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się również na pojazdy określone w kategorii AM. Spokojnie można również zasiąść za sterami motocyklu, w którym pojemność skokowa silnika nie przekracza 125 cm3. Poza tym moc nie może być większa niż 11 kW. Z kolei stosunek mocy do masy własnej nie może zaś przekraczać 0,1 kW/kg.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments