Młot – Polska specjalność cz.2

Młot – Polska specjalność cz.2

Dlaczego mistrzom nie wychodzi?

– Pierwszy rzut był na luzie, aby się rozkręcić

– opowiadał Nowicki w Rio dziennikarzom. -Wyszło 77 metrów. Jak na początek – nieźle. Ale nie zaliczyli. Nawet nie poczułem, czy rzeczywiście trąciłem krawędź pierścienia. Drugi spalony to była jakaś horrendalna pomyłka sędziego. Byłem pewny, że obroty skończyłem kilka centymetrów od pierścienia. Jak zobaczyłem na tablicy wyników dwa iksy (spalony), nie mogłem uwierzyć. Musiałem zaprotestować. Przed Igrzyskami robiłem życiowe wyniki, ale presja wielkich zawodów jednak mnie usztywniła. Zaczęły się brzydkie rzuty. Brak synchronizacji, ręce sobie, nogi sobie Bo wszystko zaczyna się w głowie.

W piątej kolejce byłem taki usztywniony, że podczas obrotów wyrzuciło mnie z kręgu. Wtedy pomyślałem, że jeśli nie przerzucę Meksykanina de Reala, to będzie wstyd wracać do kraju. Bo on rzucił tylko 76,05 m, a ja takie wyniki robiłem na luzie na treningach.

– Patrząc na rzuty Wojtka w Rio – dodaje Malwina Wojtulewicz – o mało nie dostałam zawału.

Przezywano go „Bocian”

Rozmawiamy w połowie września, równo cztery tygodnie po londyńskich przeżyciach. Kilkutygodniowy okres urlopu, czyli roztrenowania, potrwa jeszcze do końca miesiąca. Wojciech Nowicki właśnie wrócił z Zakopanego, gdzie wraz z żoną Anią i córeczką Amelią spędził około tygodnia.

– Nie biegałem po górach – wyjaśnia. – Ale prawdę mówiąc, z moją wagą ciała nawet kilkukilometrowy marsz po górskich szlakach czuje się wieczorem w nogach. Nowicki waży teraz około 130 kg. Aż trudno uwierzyć, że 10 lat temu, gdy kończył szkołę średnią, ważył 76 kg przy wzroście 190 cm. Koledzy przezywali go „Bocian”.

WOJCIECH NOWICKI

urodził się 22 lutego 1989 w Biatymstoku. Jest równolatkiem Pawła Fajdka, swego głównego krajowego konkurenta. Nowicki ma 190 cm wzrostu, jego waga w okresie startowym dochodzi do 132 kg. Na dobrą sprawę, jako sportowiec mógłby już osiąść na laurach: ma medal olimpijski (2016, Rio de Janeiro), dwa medale mistrzostw świata (2015 Pekin i 2017 Londyn), jeden złoty i cztery srebrne medale z mistrzostw Polski. Jego sportowym idolem jest Szymon Ziółkowski, który w 2001 roku ustanowił niepobity do dzisiaj rekord Polski (83,38 m).

Jako medalista olimpijski, Wojciech Nowicki jest objęty indywidualnym programem kontroli antydopingowej. Gdy inni zawodnicy są kontrolowani kilka razy w roku, on musi poddawać się kontroli średnio 20 razy w roku.

Jest również zobowiązany informować z odpowiednim wyprzedzeniem władze sportowe o każdej zmianie miejsca pobytu na wypadek, gdyby inspektorzy chcieli go poddać niespodziewanej kontroli.

SPIS TREŚCI

Młot – Polska specjalność cz.1

Młot – Polska specjalność cz.2

Młot – Polska specjalność cz.3


http://getspotted.pl/mlot-polska-specjalnosc-cz-4/

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments