POMPA CIEPŁA

POMPA CIEPŁA

Pompy ciepła przestały już być rzadkością w polskich domach, bo przez ostatnią dekadę bardzo potaniały, a ich parametry się poprawiły. Istotnymi zaletami pomp ciepła są:

– bezobsługowość;

– niskie koszty eksploatacji, porównywalne z kotłami węglowymi (ok. 0,15 zł/kWh w przypadku pomp z gruntowym źródłem dolnym i ok. 0,20 zł/kWh ciepła dla pomp powietrze/woda);

– łatwość instalacji w budynku, nie potrzeba komina, specjalnej wentylacji ani odrębnego pomieszczenia.

Pompy ciepła

Pompy ciepła

Oczywiście, nie są to urządzenia idealne, inaczej już dawno wyparłyby kotły. Do wad trzeba zaliczyć konieczność wykonania instalacji po stronie tzw. źródła dolnego, czyli wykopów, odwiertów lub układu dwóch studni. Nie dotyczy to pomp powietrze/woda, ale te z kolei mają niższą sprawność (a więc wyższe są koszty eksploatacji), a ich moc w niskiej temperaturze spada. Dlatego ten rodzaj pomp ciepła często współpracuje z innym, konwencjonalnym źródłem ciepła.

Ponadto pompy ciepła są z założenia urządzeniami niskotemperaturowymi. Woda w obiegu c.o. powinna być jak najchłodniejsza, dlatego pierwszym wyborem w ich przypadku jest ogrzewanie płaszczyznowe (np. podłogowe). Tylko ono może efektywnie pracować nawet przy temperaturze wody zasilającej 30-40°C. Są wprawdzie specjalne pompy ciepła określane jako wysokotemperaturowe, ale to określenie nieco na wyrost, bo przygotowują one wodę o temperaturze około 60°C. Ostatecznie można też zastosować grzejniki z wentylatorami, wymuszającymi ruch powietrza. Jednak to wszystko komplikuje i podraża system grzewczy. 1 tu dochodzimy do zasadniczej kwestii utrudniającej spopularyzowanie pomp ciepła -wysokich kosztów inwestycji. Dobra pompa powietrze/woda o mocy 8-10 kW kosztuje przynajmniej 20 000 zł, z kolei pompa grunt/woda wraz z odwiertami lub kolektorem poziomym może kosztować nawet 50 000 zł.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments