ZASKAKUJĄCE PROGNOZY GOSPODARCZE cz.2

ZASKAKUJĄCE PROGNOZY GOSPODARCZE cz.2

– Niemcy są jednym z największych beneficjentów wprowadzenia euro. Czy zatem mogłyby pozwolić na taki scenariusz? – pyta Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan. – Zdecydowanie nie. Ogłoszenie niewypłacalności Grecji jest prawdopodobne, podobnie jak jej wyjście ze strefy euro. Jednak Niemcy nie dopuszczą do rozpadu strefy euro, dopóki nie będą mieć scenariusza pozwalającego im utrzymać konkurencyjność eksportu. Dodajmy, że taki wariant byłby katastrofą również i dla polskich przedsiębiorców, bowiem to do Niemiec kierowane jest 25-27 proc. naszego eksportu.

Albo tanie mieszkania, albo wzrost gospodarczy – Jarosław Jędrzyński – analityk portalu RynekPierwotny.pl

Branże budowlana i nieruchomościowa to „koła zamachowe” całej gospodarki. Jeżeli zakładamy długoterminowy spadek cen w tych sektorach, to zakładamy tym samym nadejście wyniszczającej recesji i rekordowego bezrobocia.

Chińska bańka pęknie – Wojciech Białek główny analityk CDM pekao SA

Pęknięcie bańki na rynku nieruchomości w Chinach jest nieuniknione. Spowoduje ono krach na rynku surowców. Ich spadające ceny wywołają ucieczkę kapitału z rynków wschodzących. Wraz z uciekającymi z peryferii inwestorami do USA, strefy euro i Japonii wrócą „dobre czasy”.

Dolar ma nowego rywala

W czasie, gdy euro dożywało swoich dni, pozycja dolara, jako najpotężniejszej światowej waluty przez chwilę znów wydawała się niezagrożona. Spokój Amerykanów ulatniał się jednak wraz z zacieśnianiem współpracy pomiędzy nową grupą ekonomicznych gigantów – wschodzących rynków BRICS, czyli Brazylii, Rosji, Chin, Indii i RPA. Ich mocarstwowe plany w końcu drugiej dekady doprowadziły do powołania strefy wolnego handlu, a w konsekwencji – dalszej integracji również unii walutowej. Powstała nowa waluta, przez którą dolar znów poczuł się zagrożony. Według Tomasza Kaczora, głównego ekonomisty Banku Gospodarstwa Krajowego, taki scenariusz jest raczej mało prawdopodobny.

– Krajów BRICs, poza uroczym skrótem wymyślonym przez grono bogatych G7, aż tak wiele nie łączy: mają inne systemy polityczne i gospodarcze, inne problemy społeczne oraz masę ambicji politycznych, z których trzeba by zrezygnować, aby taki projekt wcielić w życie – twierdzi ekonomista. -Jak pokazał kryzys zadłużenia w strefie euro, sama wspólna waluta bez szerszej integracji, jest receptą na przyszłe problemy.

Mimo, że ekonomista nie wierzy, by taki eksperyment mógł się powieść, to przyznaje, że ewentualne próby jego dokonania trzeba uznać za spektakularny wyczyn.

– Byłaby to największa zmiana w systemie gospodarczym i finansowym we współczesnej, a może i nie tylko współczesnej, historii gospodarczej – mówi Kaczor.

SPIS TREŚCI

http://getspotted.pl/zaskakujace-prognozy-gospodarcze-cz-1/
http://getspotted.pl/zaskakujace-prognozy-gospodarcze-cz-2/
http://getspotted.pl/zaskakujace-prognozy-gospodarcze-cz-3/
http://getspotted.pl/zaskakujace-prognozy-gospodarcze-cz-4/

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments