ZASKAKUJĄCE PROGNOZY GOSPODARCZE cz.3

ZASKAKUJĄCE PROGNOZY GOSPODARCZE cz.3

Chiński smok ma zgagę

Choć na początku drugiej dekady XXI wieku ekonomiści jedynie za kwestię czasu uznawali nadejście momentu, w którym gospodarka chińska prześcignie amerykańską, jeszcze w tym samym dziesięcioleciu doszło do niespodziewanego załamania Państwa Środka. Bańka na tamtejszym rynku nieruchomości pękła, kraj pogrążył się w masowych strajkach, a gospodarce zaczęło brakować surowców. Chiński sen prysnął na długo zanim zdążył doścignąć Stany Zjednoczone.

– Takiego scenariusza nie można wykluczyć, choć wieloletnia recesja na wzór tej w Japonii jest raczej mało realna – mówi Roman Przasnyski, główny analityk Open Finance. – Dynamicznie rozwijające się gospodarki często doświadczają kryzysów, a przykładów, także z kontynentu azjatyckiego, nie brakuje. Silny, stymulowany przez państwo wzrost rodzi poważne zagrożenia. Jednym z nich jest choćby wysoka inflacja, z którą Chiny zmagają się od kilkunastu miesięcy.

Pierwsze symptomy spekulacyjnego balonu na rynku chińskich nieruchomości już widać, bo ceny spadają od połowy 2011 roku. Zdaniem specjalistów opanowanie tej tendencji może być trudne, mimo że Chiny oprócz mechanizmów rynkowych mają do dyspozycji spory arsenał narzędzi administracyjnych, na przykład w postaci limitowania udzielania kredytów przez banki i ograniczeń w nabywaniu kolejnych nieruchomości przez klientów indywidualnych.

– Bańka inwestycyjna w Chińskiej Republice Ludowej formuje się od 1994 roku, kiedy wprowadzono tam stały kurs względem amerykańskiego dolara – mówi Wojciech Białek, główny analityk CDM Pekao SA. – Pęknięcie bańki na rynku nieruchomości w Chinach jest nieuniknione. Spowoduje ono krach na rynku surowców. Ich spadające ceny wywołają ucieczkę kapitału z rynków wschodzących. Wraz z uciekającymi z peryferii inwestorami do USA, strefy euro i Japonii wrócą „dobre czasy”.

SPIS TREŚCI

http://getspotted.pl/zaskakujace-prognozy-gospodarcze-cz-1/
http://getspotted.pl/zaskakujace-prognozy-gospodarcze-cz-2/
http://getspotted.pl/zaskakujace-prognozy-gospodarcze-cz-3/
http://getspotted.pl/zaskakujace-prognozy-gospodarcze-cz-4/

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments