Młot – Polska specjalność cz.4

Młot – Polska specjalność cz.4

TEORIA RZUTU MŁOTEM

Teorię pani trener ma w małym palcu, ale praktyka również niejest jej obca: jako zawodniczka specjalizowała się właśnie w rzucie młotem.

– Rut młotem – zaczyna krótki wykład pani Malwina – pod względem technicznym jest jedną z najtrudniejszych konkurencji lekkoatletycznych. Zawodnicy nie tylko muszą dysponować ogromną siłą, ale również szybkością i dynamiką. Gdyby wystarczyła sama siła, to strongmani czy ciężarowcy ustanawialiby rekordy świata w rzucie młotem. A tak nigdy nie będzie.

Rzut młotem jako konkurencja sportowa ma militarne korzenie: w dawnych wiekach szkoccy górale używali młotów jako broni, miotając nimi w angielskie szeregi. Młot, którym rzucają mężczyźni, waży 7,26 kg, czyli 16 funtów. Kobiety używają lżejszego, o wadze 4 kg. Nawet nietypowa średnica koła startowego – 2,13 m, czyli 7 stóp – została ustalona na Wyspach Brytyjskich. Ze względu na bezpieczeństwo młot musi być wyrzucony w ściśle określonym kierunku, przez lukę w siatce ochronnej.

Zawodnik staje tyłem do kierunku rzutu, łapie oburącz uchwyt młota i wykonuje zamach ponad głową. Następnie kilka razy obraca ciało wokół osi, synchronizując to z pracą stóp i stopniowo prostując ręce. Zajmuje to kilka sekund, natomiast sam moment wyrzutu jest niemal nieuchwytny dla oka. W tym ułamku sekundy młot osiąga szybkość ok. 120 km/h.

Budowa ciała ma znaczenie

Siła odśrodkowa jest w tym momencie tak wielka, że po prostu wyrzuca zawodnika poza obręb koła. Im cięższy zawodnik czy zawodniczka, tym łatwiej im zrównoważyć energię kinetyczną wirującej żelaznej kuli. Ale nie tylko waga ma tu znaczenie, również budowa ciała zawodnika. Im niżej umieszczony środek ciężkości, tym łatwiej jest utrzymać się w kole.

Niektóre zawodniczki, dzięki mniejszym stopom, potrafią zrobić nawet pięć obrotów. To zwiększa prędkość wyrzutu, ale również utrudnia trafienie w sektor. Dlatego nawet najbardziej doświadczonym zawodnikom zdarza się, że wyrzucony z ogromną szybkością młot grzęźnie w siatce ochronnej.

– Z tego wszystkiego wynika – kończy Malwina Wojtulewicz -że w rzucie młotem siła jest mniej ważna niż dynamika i szybkość. Od strony technicznej to jest bardzo skomplikowana konkurencja. Zadanie trenera polega na tym, aby rozwijać te cechy w zależności od indywidualnych warunków zawodnika czy zawodniczki.

SPIS TREŚCI

Młot – Polska specjalność cz.1

Młot – Polska specjalność cz.2

Młot – Polska specjalność cz.3

Młot – Polska specjalność cz.4

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments