Pompa ciepła – czy zawsze jest to sposób na tanie ogrzewanie?

Pompa ciepła – czy zawsze jest to sposób na tanie ogrzewanie?

Pompy ciepła to popularne i ekologiczne metody ogrzewania domu i wody. Gwarantują tanią eksploatację nawet przez dziesiątki lat, a przy tym są rozwiązaniem przyjaznym środowisku. Warto jednak wiedzieć, kiedy zakup pompy ciepła się opłaca i dla kogo właściwie jest przeznaczone urządzenie. Bywa bowiem, że wydatki ponoszone na instalację wcale nie zwrócą się tak szybko, jak myślimy.

pompy ciepła

pompy ciepła

Zakup pompy ciepła a niższe koszty ogrzewania

Inwestycja w pompę ciepła początkowo wiąże się z wysokimi kosztami, jednak w kolejnych latach użytkowania wydatki są systematycznie zmniejszane. Pompy pozwalają na oszczędności i redukcję wydatków ponoszonych zarówno na ogrzewanie pomieszczeń użytkowych, jak i wody. W szczególności jest to rozwiązanie polecane jako alternatywa dla nowo zakładanego kotła gazowego czy węglowego – jeśli dopiero montujemy instalację to warto zdecydować się na ekologiczne rozwiązanie. Pompy ciepła to również idealna propozycja dla energooszczędnych domów, które posiadają niewielkie zapotrzebowanie na ciepło. Im lepiej docieplony budynek, tym mniejsze będą koszty eksploatacji pompy. Tego typu ogrzewanie polecane jest w nowych budynkach, w których zamontowano ogrzewanie podłogowe lub ścienne, bardzo dobrze współpracujące z pompami. Warto pamiętać, że obecnie można starać się o dofinansowanie inwestycji w ekologiczne systemy ogrzewania domów, a więc również dotyczy to pomp ciepła.

Kiedy pompa ciepła się nie opłaca?

Nie zawsze pompa ciepła okazuje się opłacalnym rozwiązaniem, mimo że może posiadać wiele zalet. Samo założenie pompy to spora inwestycja, dlatego w przypadku starszych budynków konieczna jest wymiana całej instalacji oraz poprawa ocieplenia budynku. Wiąże się to z dużymi wydatkami, które na pewno szybko się nie zwrócą. Pompy ciepła nie opłaca się zakładać wówczas, gdy budynek nie jest odpowiednio zmodernizowany, ponieważ koszty eksploatacji pompy będą znacznie wyższe i przyniosą nikłe oszczędności. Jeśli z powodu nieprawidłowego ocieplenia ciepło będzie łatwo uciekało z wnętrza, pompa ciepła może nawet nie wystarczyć do ogrzewania takiego domu.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments