Porównanie ociepleń wnętrz – izolacje styropianem a pianką poliuretanową

Porównanie ociepleń wnętrz – izolacje styropianem a pianką poliuretanową

Odpowiedniej jakości, jak i należycie wykonanie ocieplenie to duże znaczenie dla całego budynku. Termoizolacja na właściwym poziomie pozwala wyeliminować ucieczkę ciepła, jaka następuje najczęściej przez poddasze. W ten sposób można utracić nawet do 25% ciepła. Efekt końcowy to nie tylko brak komfortu termicznego na pożądanym poziomie, ale i ograniczona ekonomia użytkowania całego budynku. Im więcej ciepła wydostaje się z budynku, tym bardziej próbujemy ów dogrzać. Zwiększenie temperatury we wnętrzu nie daje takich rezultatów, na jakie liczymy. Tworzy natomiast znacznie większe dziury w budżecie domowym. To trochę, jak błędne koło, które nie będzie mieć końca, jeśli nie postawimy na prawidłowo wykonanie ocieplenie, z zastosowaniem dobrze dobranych, możliwie wysokiej jakości materiałów.

Na rynku tych ostatnich jest kilka. Właściciele domostw wybierają styropian lub piankę poliuretanową. Jeden, jak i drugi materiał posiada wady oraz zalety. Na co zatem postawić?

Styropian wybierany jest już coraz rzadziej, jednakże wciąż znajdujemy osoby decydujący się na jego zastosowanie, ze względu na bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. To jego największa zaleta. Po drugiej stronie szali stoi jednak spora wada, w postaci niemożności stworzenia dość dobrej izolacji akustycznej. Styropian nie zagwarantuje również dobrego zabezpieczenia na wypadek pożaru, ponieważ łatwo się pali. W przypadku tego materiału nieco skuteczniejszym i lepszym rozwiązaniem, jest zastosowanie sprężystego styropianu, charakteryzującego się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Dużym uznaniem cieszą się produkty grafitowe. Nadto zaopatrzenie w specjalne nacięcia pozwala na lepsze dopasowanie do szczelin poddasza.

Obecnie jednak coraz częściej wybiera się ocieplenie wykonane z pomocą pianki poliuretanowej. Za jej zastosowaniem przemawia wiele korzyści. Przede wszystkim łatwy i znacznie szybszy montaż. Maksimum wyciszenia, szczelności oraz izolacji, czyli zapewnienie parametrów na wysokim poziomie. Pianka poliuretanowa doskonale wypełnia wszystkie szczeliny, czego nie można powiedzieć o pozostałych materiałach termoizolacyjnych. Nie ma problemu z wypełnieniem nawet nietypowych kształtów czy też otworów. Pianka zamknięta w komórkach PUR jest nadto materiałem bardzo trwałych. Kolejną zaletę stanowi fakt, iż nie wchodzi w żadne reakcje z innymi materiałami budowlanymi. Chroni przed wodą, wilgocią i nie przepuszcza powietrza. Materiał ze względu na swoją lekkość, najczęściej nie wymaga przeprowadzania dodatkowych wzmocnień konstrukcji, co z kolei może być konieczne podczas stosowania innych materiałów, szczególnie w starszych obiektach. Doskonała szczelność gwarantuje maksymalny poziom zatrzymania ciepła w budynku, dzięki czemu nie dochodzi do strat cieplnych. Pianka poliuretanowa przez cały okres użytkowania zachowuje swoje właściwości. Jest bezpieczna biorąc pod uwagę zdrowie ludzkie, ale i działanie względem środowiska naturalnego. To materiał, który nie pyli się, nie kruszy i nie utlenia.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments