ZASKAKUJĄCE PROGNOZY GOSPODARCZE cz.1

ZASKAKUJĄCE PROGNOZY GOSPODARCZE cz.1

Jeszcze w tej dekadzie Chiny zbankrutują i powstanie nowa światowa waluta. Nadejdzie wojna, która wyniesie Polskę do grona najbogatszych, a Niemcy na lata pogrążą się w recesji. Oczywiście pod warunkiem, że wcześniej nie będzie końca świata.

„Obyś żył w ciekawych czasach” – nad światem zawisła pradawna chińska klątwa. Postęp technologiczny i globalizacja sprawiły, że rzeczywistość zmienia się z każdym dniem coraz szybciej. Fiskalna „bomba” w jednym kraju Europy rani odłamkami połowę Unii Europejskiej, a przewrót w afrykańskim państwie wywołuje reakcję łańcuchową zbrojnych powstań w sąsiednich krajach. Wiele zjawisk, również gospodarczych, jeszcze przed rokiem uznawanych za niemożliwe, dziś okazuje się jedynie kwestią czasu. Puszczamy więc wodze fantazji, próbując przewidzieć, co wydarzy się w nadchodzących latach.

Na Zachodzie same zmiany

Na początku drugiej dekady XXI wieku wydawało się, że problemów zadłużeniowych krajów południowej Europy nie uda się rozwiązać bez uniknięcia bankructwa Grecji. Helladzie pozwolono więc upaść, jednak jej plajta okazała się iskrą, od której zapłonęła cała Wspólnota Europejska. Bankructwo Grecji pociągnęło za sobą szereg zdarzeń, które ostatecznie przyczyniły się do upadku strefy euro.

Zdaniem Piotra Kuczyńskiego, głównego analityka Xelion Doradcy Finansowi, rozpad unii walutowej prowadziłby automatycznie do upadku Unii Europejskiej.

– Wcześniej doszłoby z pewnością do drukowania pieniędzy przez Europejski Bank Centralny, co spowodowałoby inflację, a być może i zepchnęło kraje członkowskie w recesję. To z kolei wywołałoby falę niezadowolenia w społeczeństwach. Na tych emocjach najwięcej ugrają populiści nawołujący do ochrony narodowych gospodarek i protekcjonizmu handlowego – mówi ekspert. – Podobną sytuację oglądaliśmy w dwudziestoleciu międzywojennym. Wszyscy pamiętamy, jak wtedy potoczyła się historia…

Po rozpadzie strefy euro wielką fetę urządziły sobie amerykańskie agencje ratingowe, które od lat dokładały starań, by podważyć wiarygodność gospodarek państw Europy i na swoją korzyść rozstrzygnąć rywalizację euro z dolarem. Ku ich uciesze do kieszeni Europejczyków znów zawitał włoski lir, francuski frank, hiszpańska peseta i niemiecka marka. Powrót tej ostatniej nie dostarczył jednak powodów do radości naszym zachodnim sąsiadom. Kurs niemieckiej waluty poszybował w górę, ograniczając eksport i hamując produkcję przemysłową. W konsekwencji gospodarka na długie lata pogrążyła się w depresji, tracąc konkurencyjność i pozycję w czołówce listy światowych eksporterów.

SPIS TREŚCI

http://getspotted.pl/zaskakujace-prognozy-gospodarcze-cz-1/
http://getspotted.pl/zaskakujace-prognozy-gospodarcze-cz-2/
http://getspotted.pl/zaskakujace-prognozy-gospodarcze-cz-3/
http://getspotted.pl/zaskakujace-prognozy-gospodarcze-cz-4/

Facebook Comments
1 comment

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments